Jégbe hűtött fahéjas meggyleves
Szenvedélyes szeretetet táplálok a meggy iránt. Unokahúgát, a cseresznyét is bármikor magamhoz ölelem, de a meggy vitathatatlanul elsőbbséget élvez. Ebben az is közrejátszik, hogy a meggy készséges gésa, örök szolgálatkész, simulékonyan rendelkezésre áll, míg a kényeskedő cseresznye csak érése idején, igaz, akkor elsöprő, szájunk csücskén lecsorduló édességélménnyel.
A meggy jól tűri a fagyasztást, a cseresznye ebbe viszont belerokkan. Ha
a cseresznyét lefagyasztjuk, felhasználásakor szétmálló szemeket kapunk, amelyek búbánatosan vetkőzik le ízruhájuk minden egyes darabját,
a sötétpiros bogyókat nem lehet jégbe zárni, ők a nyarat hordják magukban
és a nyár nem lefagyasztható.
A meggy készséges gésa, örök szolgálatkész, simulékonyan rendelkezésre áll, míg a kényeskedő cseresznye csak érése idején, igaz, akkor elsöprő, szájunk csücskén lecsorduló édességélménnyel.
A meggy szerényebb íze valahogy tűri a jeget, hidegálló, rejtett jegesmedve
ez a gyümölcs, és ha előkapjuk a fagyasztóból, azonnal kivirul, adja vissza minden ízét, amellyel együtt zártuk el.
Nem tudom miért, de azok a meggylevesek ízlenek a legjobban, amelyeket
az előző nyáron lefagyasztott, saját kezűleg szedett gyümölcsből készítek.
Az egyéves érlelődés talán jót tesz neki, akár pince a boroknak. Ez természetesen nem akadálya annak, hogy friss gyümölcsből készítsük el, sőt, én magam vagyok a frissek fő szószólója, de néha lehet másképp is.
1 kg meggy, kimagozva (friss vagy fagyasztott)
1 citrom
2-3 darab fahéj
8-10 szegfűszeg
2 dl tejszín
2-4 dl tej
2-3 evőkanál cukor
Mentahab: 2 dl tejszín és egy evőkanál mentalikőr (crème de menthe), estleg 1-2 csepp zöld ételfesték
1. A meggyet magozzuk, illetve amennyiben fagyasztott, kimagozott meggyet használunk, akkor hagyjuk félig kiolvadni. Öntsük fel annyi vízzel és a tejjel, amennyi félig ellepi. Adjuk hozzá a fahéjdarabokat, a citrom lereszelt vagy vékonyan lehántott héját és a szegfűszeget – ha ezeket kis gézdarabba batyúzzuk, akkor később egyszerűen kiemelhetjük a levesből –, illetve a citrom kifacsart levét. Forraljuk fel és főzzük 20 percig, kis lángon. Cukrozzuk belátásunk szerint, és ha nagyon akarjuk, szórjunk bele még csipetnyi őrült fahéjat.
2. Hagyjuk egy fél órát hűlni, majd öntsük hozzá a tejszínt, alaposan keverjük el, és ha nagyon sűrűnek találjuk, higítsuk egy kevés tejjel.
3. Kihűlés után hűtőszekrényben fagylalthidegre hűtjük – és a minősítés nem csak a líra műve, mivel valóban készülhet fagylalt is a levesből, ehhez csak annyi kell, hogy miután levettük a tűzről, két-három tojássárgáját is hozzákeverünk, majd a tejszín és a hűtés után fagylaltgépbe töltjük.
4. Egy kis pepecselés árán díszíthetjük mentás tejszínhabbal is: a felvert tejszínhabba az utolsó keverések idején öntünk egy evőkanál mentalikőrt, és ha nem riadunk vissza az ételfesték fogalmától, akkor pár csepp zöld színezéket, a látvány kedvéért.
A menta bizarr, de élvezhető módon egészíti ki és könnyíti a harapnivalóan tömör meggylevest.
Fotó: Katona László
Legutóbbi hozzászólások