Tíz éven keresztül nem jártam Erdélyben, s ez azzal a következménnyel járt, hogy egyik szenvedélyem következtében kiszolgáltatottá váltam mindenki előtt, aki viszont éppen akkoriban járt arra. Az ukrán–orosz hatásra Romániában is népszerűvé vált, kikevert ikrakrém rabja vagyok ugyanis, s ha megtudtam, hogy valaki a szomszédoknál jár, egyből könyörgőre fogtam, hogy hozzon nekem ikrakrémet. Hoztak is, mert nagyon fenyegetően tudok könyörögni.
Aztán arra gondoltam, hogy mégsem illik ilyen kiszolgáltatott helyzetben vergődni, és némi kutatást végezve összeállítottam a házi variációt, s ez azon kevés recept egyike, ahol azt mondom, hogy a gyári változat jobb. Igen, jobb, de ha nincs, megteszi ez is bőven. Szerencsére most már nálunk is kapható (p. a Tescóban ikrakrém néven), de ha hiánycikk lenne, akkor saját kezűleg – saját habverőjűleg – gyárthatunk magunknak belőle.
Hoztak is, mert nagyon fenyegetően tudok könyörögni.Az egyetlen veszélyes pont az ikra: sózott és kiáztatott ikrából készül a legjobb változat, de ha nem áztatjuk ki megfelelőan, akkor elviselhetetlenül sós lesz és mélyen átérezzük, milyen érzés belekortyolni a tengerbe.
3-4 evőkanál friss vagy fagyasztott, és kiolvasztott halikra vagy kiáztatott sózott ikra
1 kis fej vöröshagyma, pépesre lereszelve
1 fél citrom leve
1-1,5 dl olaj
1-2 szelet friss fehér kenyér, a héja nélkül
2 evőkanál szénsavas ásványvíz
vörös kaviár vagy olajos lazacdarabok
só, bors
1. Az ikrát alaposan tisztítsuk meg, mossuk át többször is. Facsarjuk rá a fél citrom levét (ha keveselljük az ízét, a citrom másik felének levét is), és hagyjuk egy kerámiaedényben 3-4 órán át. Elektromos habverővel, mintha majonézt készítenénk, kezdjük el kikeverni az ikrát, lassan adagolva hozzá az olajat. 5-10 perc keverés után az ikra krémszerű lesz, szépen összeáll. 1-2 evőkanál hideg, szénsavas ásványvízzel habosabbá tehető.
2. Ekkor adjuk hozzá a reszelt hagymát, keverjük még egy percig, majd szórjuk bele az ujjainkkal összemorzsolt fehér kenyeret (kevés tejbe is beáztathatjuk a kenyeret, de utána jól facsarjuk ki). Keverjük újra 1-2 percig, amíg a kenyérmorzsák teljesen elvegyültek a hagymás-ikrás krémben. Sózzuk, borsózzuk, majd lefóliázva tegyük a hűtőbe 2-3 órára, hogy összeérjenek az ízek, és selymesebb legyen a krém.
3. Friss vagy pirított kenyérre kenjük vastagon, tetejére szép kontrasztként rákerül a kaviár vagy a kis üvegekben kapható lazactörmelék, és paradicsommal vagy uborkával, meg hideg borral kínáljuk – kiválóan hűsítő előétel a forró napokon.
Legutóbbi hozzászólások