Aki Münchenben megfordul, ne hagyja ki se a Hofbräuhaus, se a Ratskeller vastag falai közé zárt remek sörözőket. Már csak azért sem, mert itt autentikus formában juthat hozzá a bajor kulinária olyan kiválóságaihoz, mint a sörben sült köményes sertéscsülök, a bajor kolbász illetve a bajor krém. A fehér bajor kolbász (Weißwurst) a mi paprikás kolbászhoz szokott szemünknek nagyon furcsa, s állítom, hogy első ízben az íze is, de nagyon hamar megkedvelhető, ha ismerjük elfogyasztásának fortélyait.
Münchenben, a Marienplatzon most is mutogatják azt a kis éttermet, ahol a Weißwurst állítólag megszületett, ez vagy igaz, vagy nem, de az tény, hogy ezt a fehér, borjúhúsból, sertéshúsból és szalonnából előállított finomságot a bajorok találták fel, és legalább százötven éve töretlen a népszerűsége.
A hagyomány szerint fehér kolbászt tízórairaA remegős Weißwurst sajátos ízét a petrezselyem, a citrom, a gyömbér és a kardamom adja, színét pedig a rendkívül finom darálás és az abálási technika. A hagyomány szerint fehér kolbászt tízóraira kell fogyasztani, esetleg reggelire is, de délutánra el kell fogynia, az éttermekben pedig minden reggel frissen gyártják. Szintén a hagyomány diktálja, hogy a Weißwurstnak fogyasztási etikettje van, amelyet szigorúan be kell tartani a maximális ízhatás elérése végett: egy kevés rizlinggel ízesített, éppencsak gyöngyöző vízben szabad megfőzni, pontosan 10 perc alatt. Utána a főzővízben tálalják, nehogy kiszáradjon.
kell fogyasztani, esetleg reggelire is,
de délutánra el kell fogynia.
A tányérra helyezett bajor kolbászt ezután keresztben kettőbe kell vágni, a két félt hosszában vágni ketté, késsel-villával kiforgatni bőréből (héjastul szigorúan tilos megenni), édes bajor mustárba mártogatni. A profik az első vágás után kiszívják a pudingszerű tölteléket, de ehhez gyakorlat kell. Ropogtassunk hozzá selymesen sós német perecet, azaz Brezelt, és verjük csapra a söröshordót.
Legutóbbi hozzászólások